“Badanie wykazało, że 76% pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 nadal ma co najmniej jeden objaw 6 miesięcy później

Dziesiątki milionów ludzi wyleczyło się z koronawirusa na całym świecie. Pozostają jednak pytania o to, co naprawdę oznacza powrót do zdrowia. Nowe badanie przedstawia niepokojący los pacjentów hospitalizowanych sześć miesięcy po chorobie.

Ostatnie badania  opublikowane w czasopiśmie The Lancet stwierdzili, że 76% COVID-19 pacjentów hospitalizowanych w Wuhan w Chinach, ma co najmniej jeden objaw po sześciu miesiącach od zachorowania. Badanie objęło 1733 dorosłych pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19 między styczniem a majem 2020 r.

Badacze obserwowali pacjentów od czerwca do września, przeprowadzając testy laboratoryjne, badania fizykalne, testy czynności płuc i wywiady osobiste.

Około 63% badanych pacjentów zgłosiło zmęczenie lub osłabienie mięśni po sześciu miesiącach – najczęstszy objaw długotrwały. Kolejne 26% pacjentów stwierdziło, że mają problemy ze snem, a 23% stwierdziło, że od czasu choroby odczuwali lęk lub depresję.

Naukowcy powiedzieli, że według ich wiedzy badanie to jest największym jak dotąd badaniem, w którym oceniano długoterminowe objawy wcześniej hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. Ma również najdłuższy czas obserwacji ze wszystkich dotychczasowych badań na ten temat.

„Ponieważ COVID-19 jest tak nową chorobą, dopiero zaczynamy rozumieć niektóre z jej długoterminowych skutków dla zdrowia pacjentów” – powiedział Bin Cao, jeden z autorów badania. „Nasza analiza wskazuje, że większość pacjentów nadal żyje z przynajmniej niektórymi skutkami wirusa po opuszczeniu szpitala i podkreśla potrzebę opieki po wypisie, szczególnie w przypadku tych, którzy doświadczają ciężkich infekcji”.

„Zapomniana grupa” 

Spośród 390 pacjentów biorących udział w badaniu, którzy przeszli test czynności płuc mniej więcej sześć miesięcy po rozpoznaniu, ci, którzy otrzymali dodatkowy tlen lub zostali podłączeni do respiratora – ludzie z najcięższymi infekcjami – mieli większe prawdopodobieństwo utrzymującego się zmniejszenia płuc. Mieli także większe trudności z chodzeniem niż pacjenci, którzy mieli łagodniejsze przypadki.

Około 822 pacjentów biorących udział w badaniu miało normalną czynność nerek podczas pobytu w szpitalu, ale 13% z nich miało obniżoną czynność nerek sześć miesięcy później.

Ponieważ badanie dotyczyło tylko pacjentów hospitalizowanych, jego wyniki mogą nie dać się uogólnić na wszystkich, którzy doświadczają długotrwałych objawów.

Do niedawna takie osoby były „zapomnianą grupą”, powiedział Business Insider dr Steven Deeks, profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

„Wszystko dotyczyło leczenia ostrych chorób, co jest zrozumiałe” – powiedział. „Ale teraz panuje powszechna akceptacja, że ​​istnieją te długotrwałe komplikacje, które mogą powodować kalectwo”.

Lekarze wciąż nie wymyślili ujednoliconego terminu dla zestawu długotrwałych objawów COVID-19, ale niektórzy badacze nazywają to „długim COVID”. W międzyczasie wielu pacjentów określa siebie jako „długodystansowców”. Deeks powiedział, że preferuje określenie „zespół COVID po ostrym przebiegu”.

Nie wiadomo jeszcze, ile osób w sumie cierpi na tę dolegliwość. W sierpniowym badaniu przeprowadzonym przez brytyjskich naukowców oszacowano, że jeden na 10 pacjentów z koronawirusem doświadczył przedłużającej się choroby. Badanie przeprowadzone przez King’s College London, które wciąż oczekuje na wzajemną ocenę , wykazało, że prawie 100 z 4000 pacjentów z koronawirusem nie wyzdrowiało po 12 tygodniach choroby.

Długotrwałe objawy mogą przypominać zespół chronicznego zmęczenia

Nowe badanie uzupełnia rosnącą liczbę badań sugerujących, że zmęczenie jest częstym objawem przypadków długodystansowych. W badaniu King’s College prawie 98% pacjentów, którzy nadal chorowali po czterech tygodniach, stwierdziło, że cierpią na zmęczenie.

Niektórzy pacjenci zgłaszają również uczucie osłabienia lub zamglenia po zbyt dużej aktywności fizycznej – cecha charakterystyczna zespołu chronicznego zmęczenia, która może trwać kilka lat lub dłużej.

Wielu pacjentów, którzy zachorowali na SARS, borykało się z podobnymi długoterminowymi objawami, przydatna wskazówka, odkąd SARS i nowy koronawirus mają około 80% swoich kodów genetycznych. Obserwacji badanie pacjentów SARS w Hong Kongu stwierdzono, że 27% spełniało kryteria kliniczne na syndrom chronicznego zmęczenia cztery lata po choroba. Badanie przeprowadzone na 109 pacjentach z SARS w Toronto wykazało, że ponad połowa nie wróciła do pracy z  powodu utrzymującego się zmęczenia i osłabienia w rok po wypisaniu z OIOM-u.

Ostatecznie wpłynęło to na zdrowie psychiczne pacjentów z SARS. Ponad 40% osób biorących udział w badaniu w Hongkongu miało aktywne choroby psychiczne, w tym zespół stresu pourazowego i depresję. Tylko 3% z nich miało historię tych chorób przed postawieniem diagnozy SARS.

Dr. Stven Deeks powiedział, że problemy ze zdrowiem psychicznym są „dużą częścią pakietu”, jeśli chodzi o zespół COVID po ostrym przebiegu. Podejrzewa, że ​​nowy stan różni się od zespołu chronicznego zmęczenia, chociaż prawdopodobnie niektóre się nakładają. Dodał, że naukowcom może zająć lata badań, aby zrozumieć, dlaczego niektóre objawy koronawirusa utrzymują się.

Dr Stven Deeks powiedział, że idealne badanie obejmowałoby duże grupy zdrowych ludzi, a następnie śledzenie ich w czasie. Wśród grupy, która kończy się zarażeniem COVID-19, naukowcy mogli następnie przeanalizować różnice między pacjentami, u których objawy utrzymywały się, a tymi, u których nie.

„To może zająć lata” – dodał Deeks. „A w czasach COVID to dziesiątki lat”.”

Dlatego tak ważne jest wspieranie naszego organizmu, co świetnie czyni olej CBD NN53. Ponieważ

Źródło: https://www.businessinsider.com/coronavirus-patients-hospitalized-long-term-symptoms-six-months-2021-1?IR=T